Magyarország kiverekedte magát a technikai recesszióból, Németország még szügyig benne van
Az látszik, hogy nem igazán áll az Unió a helyzet magaslatán. Varga Mátyás Zsolt gyorselemzése a GDP-adatról.
Mindenféle elszabaduló őrülettel riogatnak, holott csak annyi történt, hogy kezd újraindulni a gazdaság.
Alapvetően a magyar (és legfőképpen a budapesti !!4!!!!4!44444) ingatlanpiac úgy van elrontva, ahogy azt csak lehet – mindez pedig azért van így, mert a kormány két kézzel szórta a pénzt. Most, hogy ezen a klasszikus ellenzéki érven túlvagyunk, egy kicsit nézzük meg, hogy mi a stájsz – ópestiesen szólva. Kezdjük a Telexszel, mert a Telexszel kezdeni jó:
„megőrült a lakáspiac”, „elszabadult a lakáspiac”, „kilőttek az árak”, „igazi őrület”, „felbolydul a belváros”, „koncentrálódik az őrület”, „ingatlanőrület”, „ingatlanvásárlási roham”.
Kissé mozgalmasra sikeredett ez a cikk, nemde? Nem tudom őket okolni, a mai modern újságírás korában kell a klikk, kell a dráma, kell az érzelem, viszont egy fél pillanatra álljunk meg. A cikk maga egyébként egy sima elemzői nyilatkozat függő beszédben megírva, Balogh Lászlóval, az ingatlan.com vezető elemzőjével.
Nem az a kérdés, hogy a cikk hirdetés-e, vagy, hogy mennyire elfogulatlan, keresletet és árakat abszolút nem felhajtó maga az elemzés. Az elemzés tényleg csak arról szól, hogy nyolc (!) százalékkal nőtt a kereslet. Ennek még akár örülni is lehetne, kezd beindulgatni az a fránya gazdaság. A kedves ingatlanpontkomosok gyakorta adnak ki konszolidáltabb elemzéseket például a királyi MTI-nek, a most kivesézett Telex-cikk alapjául szolgáló elemzés is megjárta a Magyar Távirati Irodát. Ahogy az a hír is, hogy a rákosrendezői rozsdaövezetben a Grand Budapest projekt miatt élénkülés várható a környék lakáspiacán.
A kérdés inkább az, hogy mégis mit igyekeznek leplezni az érzelmekkel, drámákkal és túlzásokkal a nagyrabecsült telexesek.
Egyrészt: 2023-ban éves szinten 2,7 százalék volt az „ingatlaninfláció”, 2024-ben pedig 7,8 százalék. „Azért is tűnik most annyira drasztikusnak az emelkedés, mert közel másfél éven keresztül nem változtak jelentősen a lakásárak, az elmúlt egy évben viszont ismét visszaállt a korábbi évek tendenciája.” Másrészt: 2024/2025-höz képest 2023-ban „anyagilag sokkal kiszámíthatatlanabb helyzet volt itthon”.
Harmadrészt, és nagyon nem utolsó sorban: elkezdődött 1700 milliárd forintnyi állampapírkamat kifizetése január 20-án, és csaknem 1800 milliárd forintnyi állampapír idén jár le.
Az érdekesség a Telex megfogalmazása. Az eredeti – MTI által publikált – verziója az elemzésnek klasszikusan olyan, amilyennek egy ilyen gazdasági elemzésnek lennie kell: le van benne írva, hogy az országos lakáspiacon 8 százalékkal nőtt a kereslet januárban éves szinten, fokozódik az érdeklődés, de semmi őrület nincs. Csak annyi van, hogy „érezhetően nőtt az állampapírokból lakáspiacra visszatérő befektetők száma”.
Ennyi. Minden elszabadulás, őrület, kilövés és ki tudja még, hogy mi, a Telex hozzáköltése.
Az már csak hab a tortán, hogy az ingatlanpiaci elemzésben lejegyezte a Telex (is), hogy Eurostat-adatok szerint a magyarok 91%-a a saját ingatlanában lakik, miközben a teljes EU esetében az arány 69% volt. Érdekes, hogy a népesség legkisebb százaléka épp Németországban bérli a lakóingatlanát, 48%. Abban a Németországban, amelyben még mindig fennáll az a technikai recesszió, amiből mi már kikeveredtünk – zárójel kinyitva és be is zárva.
És újabb, fontosabb zárójel: 2023-ban a szegénységi küszöb alatti jövedelemből élők között 84,4% lakott saját ingatlanban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az látszik, hogy nem igazán áll az Unió a helyzet magaslatán. Varga Mátyás Zsolt gyorselemzése a GDP-adatról.
Szóval, meg merem jegyezni, hogy a „megőrült a lakáspiac”, „elszabadult a lakáspiac”, „kilőttek az árak”, „igazi őrület”, „felbolydul a belváros”, „koncentrálódik az őrület”, „ingatlanőrület”, „ingatlanvásárlási roham” csak annyi, hogy a gazdaságilag kiszámítható helyzet közepén hirtelen legalább 3500 milliárd forintnyi megtakarítása szabadul fel a magyar embereknek, akik pedig okos magyarok módjára igyekeznek azt visszafektetni valamilyen nem túl kockázatos befektetési formába. Lefordítva, kezd beindulni a gazdaság. Persze, várhatóan rástartolnak majd a cápák is a 3500 milliárdra – hisz tudjuk, ahol kereslet van, ott kínálat is lesz, a kettő meg majd valahol találkozik.
Hát nem csodálatos dolog ez a kapitalizmus? De. A kapzsinfláció is az volt. Sőt, a zsugorodó Milkákra nézve, valószínűleg még mindig az.
Ezt is ajánljuk a témában
Most sem egyedülálló dolog, hogy egyes termékek árai már csak azért is emelkednek, mert a többi is emelkedik – mert az eladó úgy gondolja, belefér még az. A vásárlón is múlik, hogy tényleg belefér-e.
Nyitókép: MTVA/Róka László